Hasta Yatağı Seçilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

0
5036

Hasta Yatağı tedavi sürecini destekleyen nitelikte olmalıdır. Bu nedenle seçim işlemini gerçekleştirirken hastanın durumu baz alınarak seçim yapılmalıdır. Her hastalığa özel olarak hazırlanan hasta yatakları ile hastaların tedavi süreci boyunca ihtiyaç duyacakları her şey kolayca karşılanabilir hale gelmektedir.

Hasta yatağının hangi fonksiyonlara sahip olduğunun farkında olunması gerekmektedir. Bu durum hasta yatağından maksimum verim almanızı sağlayacaktır. Örnek vermek gerekirse; belden yukarı kısım sürekli yüksekte, belden aşağı kısım sürekli alçakta kalmalı diyen doktorunuzun tavsiyesine uymanız gerekmektedir. Bu özelliklere sahip çok fonksiyonlu hasta yatağı almanız gerekmektedir. Ayak ve sırt kısmının aynı anda eğim açısının ayarlanabilir özelliğe sahip olması hastanın tedavi sürecine kolaylaştırıcı etki yapacaktır.

Rahatsızlığından ötürü yatakta çok fazla dönen veya hareket eden hastaların yataktan düşmesini önlemek için koruma çerçevesi olan hasta yatakları tercih edilebilir. Serum takılması, iğne yapılması, yemek yedirilmesi gibi çok fazla işlev göz önünde bulundurularak hastanın yatak içerisinde en uygun konumu alabilmesi sağlanmalıdır. Yatağın yükseklik ve alçaklık ayarı yapılabilir olması bu işlemlerin yapılması esnasında kolaylıklar sağlayacaktır.

Tıbbi cihazların hasta tedavisi boyunca kullanılması gerektiğinde bu cihazlara uygun ebatlarda hasta yatağı tercih edilmelidir. Ayrıca hastanın farklı odalara alınması gereksiniminin olması durumunda ayak tekerleklerinin aktif olarak çalışıyor olmasına dikkat edilmelidir. Hasta güvenliğinin sağlanması için tekerlek kilitleme frenlerinin de çalışıyor olması gerektiğini hatırlatmakta fayda var.

Yukarıda yazılanların dışında pek çok durum göz önüne alınarak hasta yatağı seçimi yapılmalıdır.

[yasr_visitor_votes size=”medium”]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here