Hasta Yatağının Faydaları Nelerdir

0
4960

Hasta yatağı, hastaların mevcut durumun içerisindeki tüm ihtiyaçlarının kolayca karşılanabileceği özellikleri bünyesinde barındıran yatak türüdür. Hasta ihtiyaçlarına uygun olarak tasarlanan hasta yatakları farklı özelliklere sahiptir. Birkaç özelliğinden bahsetmek gerekirse;

Ortopediktir; bu özelliği sayesinde hastalar boyun, bel, sırt ve kalça ağrılarından kurtulabilirler. Ayrıca vücudun şeklini alabilen özelliği sayesinde hastanın bu süreç boyunca yatağa adapte olmasını kolaylaştırır ve uykusunun bölünmesinin önüne geçilmiş olur.

Korkuluklara sahiptir; hasta yatağının kenar kısımlarının katlanabilir yapıdaki çerçevelere sahip olması, hastanın uyku esnasında yataktan düşmesinin önüne geçilmesi planlanmaktadır. Bu koruma çerçevesinin katlanabilen yapıda olması, gün içerisindeki hasta ihtiyaçlarının karşılanırken kolaylıklar sağlaması içindir.

Ayarlanabilir yükseklik; bu özellik hastanın yatağa çıkması, yataktan inmesi veya indirilmesi hususunda kolaylık sağlamak için düşünülmüştür. Yürümekte zorluk çeken bir hastanın yüksek bir yataktan inmesinin güç olacağı düşünüldüğünde hasta hayatını kolaylaştırıcı bir detay olduğu öne çıkmaktadır.

Ayarlanabilir bölgeler; hastanın sırt kısmının desteklenmesi, yükseltilmesi gibi özellikleri olan hasta yatakları katlanabilir özellikleri ile hastanın en uygun uzanma pozisyonunda tedavi görmesini sağlamaktadır. Ayrıca sadece sırt kısmı değil, ayak kısmının da ayarlanabilir özelliğe sahip olması uygulanacak tedaviye göre yatağın şekil almasını kolaylaştırmaktadır.

Yukarıda sayın özellikler, hasta yataklarının sadece birkaç özellikleri arasında yer alıyor. Genel olarak tüm işlevler düşünüldüğünde hasta yatakları hastanın tedavi sürecini en hafif ve az yıpratıcı bir şekilde atlatmasına yardımcı olmak amacıyla kullanılmaktadır.

[yasr_visitor_votes size=”medium”]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here