Hastane Yatağı, kavramı günlük hayatımızda çok sık karşımıza çıkan bir durum değildir. İnsanların yaşam kalitesine bağlı olarak günlük temposu sağlık durumunu doğrudan etkilemektedir. Düzensiz beslenme, az hareket etme ve spor yapmama gibi durumlar hayatımızı olumsuz yönde etkiler. Tüm bunlara stres ve kaygılar eklenince hem fiziksel hem de ruhsal anlamda ciddi problemler oluşabilir. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için yapılması gereken çok geç olmadan tedbir almaktır. Her şeye rağmen herhangi bir hastalık ile karşılaştığımızda hastalığın durumuna göre evde bazı tedavi yöntemleri denenebilir.

Hastalık durumu biraz daha ağır olduğunda mecburen doktor gözetimi altında tedavi sürecini geçirmek gerekmektedir. Hastanede yatarak tedavi görmek bu sürecin daha hızlı ve acısız olmasını sağlamaktadır. Buradaki en büyük etken de hastanın konforu ve temizlik durumudur. Bu amaçla üretilen ve kullanılan hastane yatakları hem hasta hem de hastaya bakan kişiler için büyük kolaylık sağlamaktadır. Evde kullanılan yataklarda bakım işlemi çok daha zor ve zahmetli olabilir. Bu sebeple hastane yatağı kullanmak tercih edilmelidir.

Hastane Yatağı Nedir?

Hastane Yatağı sağlık problemleri nedeniyle yatarak tedavi gören hastalar için kullanılan medikal ürünlerdir. Hastanın dinlendiği süreçte ihtiyaçlarını karşılamak üzere üretilmiştir. Yatılan yerden hiç kalkmadan oturma ve yemek yeme gibi aktiviteleri rahatça yapmasını sağlar. Bu durum hastanın hem fiziksel olarak yorulmamasını hem de psikolojik olarak kendini aciz hissetmemesini sağlar.Hastane yatakları kullanım amacı hastanın hareket ihtiyaçlarını karşılamaktır. Kişinin günlük olarak yapması gerekenlere göre uygun yatak modeli seçilerek kullanılmaya başlanır. Sırt bölgesi ve ayak bölgesi kaldırma hareketleri standart olarak her hastane yatağında var olan özelliklerdir.

Bu özellikler hastanın sürekli aynı pozisyonda kalmasını engeller. Yatağın yan kısımlarında bulunan korkuluklar hastanın uyurken düşmesini engeller. Ayrıca Alzheimer gibi hastanın karar mekanizmasını etkileyen hastalıklarda hastanın güvenliği sağlanmış olur. Hasta olan kişinin bağışıklık sisteminin zayıflamasına bağlı olarak vücudun gösterdiği direncin azalması ve mikroplara karşı oluşan hassasiyet hasta için tehlikeli bir durumdur. Tedavi sürecinde hastanın hijyenine büyük önem gösterilmelidir. Kişi zamanının büyük çoğunluğunu hastane yatağında yatarak geçireceği için bu ürünlerde antibakteriyel özellik bulunması gerekir. Mikrop tutmaması ve kolay silinebilir olması hastane yatakları için önemli bir durumdur.

Hastane Yatağı Nasıl Kullanılır?

Hastane yatakları elektronik ve manuel olmak üzere ikiye ayrılır. Günümüzde manuel hastane yatakları yok denecek kadar azdır. Genellikle devlet hastaneleri ve özel hastanelerde elektronik hastane yatakları kullanılmaktadır. Elektrik ile çalışan hastane yatakları kullanan kişileri yormadan ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlanmıştır. Kumanda ile kontrol edilebilen yapıları sayesinde çok basit hareketlerle herkesin kullanabileceği düzeyde rahatlık sağlar. Bu rahatlık hem hastanın hem de refakatçinin hayatını kolaylaştırmaktadır.

Tek tuşa basarak hastane yataklarının en temel özellikleri olan sırt kaldırma, ayak kaldırma ve bunların dışındaki hareket özelliğine sahip yataklar kumanda ile kontrol edilmektedir. Yatak üzerindeki motorlara bağlı çalışan kumanda sistemi hasta yatağın üzerindeyken kişiyi rahatsız etmeyecek şekilde tüm hareketleri yapabilmektedir. Tüm bu özelliklerin dışında yatağa kolayca takılabilen serum askı aparatı da mevcuttur. Bu sayede hastane yataklarının hastaneler dışındaki kullanımı kolaylaşmaktadır. Tekerlekli sistem sayesinde 360 derecelik hareketler kolayca yapılabilemektedir. Hastayı yataktan kaldırmadan ve rahatsız etmeden istenilen yere kolayca taşımak mümkündür. Ayrıca tekerleklere bağlı kilit sistemi sayesinde hastanın güvenliği de sağlanmış olur.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]