Havalı Yatak Kullanımı Nasıldır

0
5128

Standart hasta yataklarından farklı olan havalı yataklar hastaların uzun süre yatakta tedavi görmesi ihtiyacına paralel olarak kullanılmaktadır. Çünkü uzun süre yatakta kalan hastanın vücudunda yatağa uyguladığı basınçtan dolayı yaralar meydana gelmektedir. Bu durumun önüne geçilmesi için havalı yatak kullanılmaktadır.

Havalı yatak kullanımına geçmeden önce üzerindeki hava kanallarından bahsetmek gereklidir. Havalı yatak üzerinde birçok hava kanalı bulunur ve her biri etrafındaki diğer kanallarla bağlantılıdır. Gerekli basınç uygulandığında konforun korunması adına bir miktar hava kanallar yardımıyla çevredeki alanlara kaydırılır. Böylece hastanın sert bir zemin üzerinde uzanmasının önüne geçilir ve havalı yatak hastanın vücut şeklini almayı başarır.

Peki havalı hasta yatağı nasıl kullanılır, bu sorunun cevabını şöyledir. Havalı yatak sizlere iki temel parça halinde teslim edilir. Bunlar yatağın kendisi ve şişirmek için gerekli olan hava motorudur. Bu iki parçayı kullanmadan önce hasta yatağının hazırlanması gerektiğini unutmamalısınız. Hazır olan hasta yatağının üzerine şişmemiş haldeki hava yatağı serilir ve motor yardımıyla şişirilmeye başlanır. Bu esnada havalı yatağın içerisi hava doldukça şişecek ve şeklini almaya başlayacaktır. Havalı yatağın doğru olarak konumlandırıldığını sürekli kontrol etmeniz gerekiyor çünkü şişme esnasında serdiğinizden biraz farklı yöne kayma yapabilir.

Şişirme işleminin ne çok fazla ne de çok az yapılması gerekmektedir. İhtiyaca en uygun değerde şişirme işlemi gerçekleştirilmelidir. İşlemin tamamlanmasının ardından havalı yatak üzerinde bulunan şişirme tıpasını kapatmayı unutmayınız. Artık havalı yatak kullanıma hazırdır.

[yasr_visitor_votes size=”medium”]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here